W serwisie poprawny.pl (poznański serwis prawny) zamieszczono 05.03.2012 tekst Kazimierza Brzezickiego
pt. „Nie musi śmierdzieć”. Dotyczy interesujących nas spraw – polecamy.
Poruszono ponownie problem zapachowej uciążliwości poznańskich oczyszczalni ścieków. Podano informację zaczerpniętą z audycji WTK (Wielkopolska Telewizja Kablowa), przytaczając zdanie rzecznika prasowego Aquanetu:
„odór oczyszczalni ścieków na Winogradach pozostanie,
bo nie ma żadnych norm na określenie stężenia smrodu”.
Przekazano też czytelnikom odpowiedź Biura Prasowego Ministerstwa Środowiska na skierowane tam zapytanie poprawnego o postępy prac nad ustawą o przeciwdziałaniu zapachowej uciążliwości. Przypominamy, ze wcześniej przygotowano już kilka projektów tej ustawy (2005–2009). Obecnie istnieje projekt założeń kolejnego projektu,,który był poddany społecznym konsultacjom w kwietniu 2011 r. W odpowiedzi czytamy m.in.:
„O kierunku dalszych prac oraz decyzji czy kontynuujemy poprawianie bieżącego projektu
czy też poszukujemy innych rozwiązań na gruncie już istniejących przepisów prawnych
przesądzą wyniki obecnie trwającego przeglądu legislacji rozpoczętych w poprzedniej kadencji”.
Może jest szansa na szybkie wydanie ministerialnego rozporządzenia, zgodnie z art.222 POŚ?
Kazimierz Brzezicki przytacza też w uproszczeniu definicje pojęć, podstawowych dla olfaktometrii – "jednostki zapachowej" i "stężenia zapachowego" – cytując mgr inż. Małgorzatę Bojarską (obecnie Małgorzata Friedrich, kończąca doktorat w Pracowni), która od lat – wraz z Kołem Zapachowej Jakości Powietrza – wytrwale popularyzuje olfaktometrię, demonstrując jej techniki w czasie warsztatów olfaktometrycznych, organizowanych w całej Polsce (np. z okazji Seminarium TAIEX w Międzyzdrojach w 2008 r. i Konferencji w Kołobrzegu w 2010 r.) , na różnych piknikach naukowych, w czasie akcji rekrutacyjnych itp.
Treść artykułu „Nie musi śmierdzieć” dowodzi, że ten trud jest owocny!