Osobom, które są zmuszone przed sądem domagać się zmniejszenia zapachowej uciążliwości, którą powodują obiekty zlokalizowane w sąsiedztwie, sugerowaliśmy poprzednio skorzystanie z art. 144 Kodeksu Cywilnego.
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Zwracaliśmy uwagę na tekst porady, udzielonej na www.eporady24.pl przez mec. Monikę Cieszyńską właścicielowi posesji sąsiadującej z ubojnią zwierząt:
- www.eporady24.pl/uciazliwy_zapach_z_ubojni_zwierzat_a_powodztwo_negatoryjne_i_powodztwo_o_odszkodowanie,pytania,4,53,2676.html
Poniżej zamieszczamy inne adresy stron internetowych, dotyczących haseł „art. 144 kc”, „pozew negatoryjny”, „przeciętna miara” itp.:
- e-prawnik.pl/domowy/prawo-cywilne-1/wlasnosc-i-posiadanie/artykuly/immisje-czyli-co-zrobic-jezeli-sasiad-zakloca-korzystanie-z-mieszkania-lub-dzialki.html
Przygotowując pozew nie można przeoczyć, że „roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń” musi być uzasadnione bez odwoływania się do „subiektywnych odczuć” osoby składającej pozew. Konieczne jest wykonanie obiektywnych pomiarów.
Zależnie od sytuacji można:
- przeprowadzić długofalowy monitoring sytuacji na własnej działce,
- wykonać olfaktometryczne pomiary terenowe w sytuacji najbardziej niekorzystnej (np. z użyciem Nasal Ranger),
- przeprowadzić profesjonalne pomiary emisji zapachowej i obliczenia częstości przekraczania progu rozpoznawalności niepożądanego zapachu w skali roku.
W ostatnim wypadku jest konieczne pobranie próbek ze źródła uciążliwych gazów, co może wymagać odpowiedniej decyzji oraz nadzoru sądu... (?).
Niezbędna wydaje się pomoc dobrego prawnika, który zechce zapoznać się z metodami obiektywnych pomiarów sensorycznych!