Po Konferencji Baltic Green Belt 24.06.2010 21:19

(format:  jpg, rozmiar:  27 kB)

Wczoraj, późnym wieczorem, wróciła z Kołobrzegu siedmioosobowa ekipa Pracowni – pracownicy i cztery studentki, należące do Koła Zapachowej Jakości Powietrza. Aktywnie uczestniczyliśmy – na zaproszenie Organizatorów - w konferencji nt. "Rolnictwo zrównoważone a wielkoprzemysłowa produkcja zwierzęca w kontekście przeciwdziałania eutrofizacji Morza Bałtyckiego"  (ostateczny program). (format:  jpg, rozmiar:  535 kB)

(format:  jpg, rozmiar:  535 kB)Organizatorem Konferencji była Federacja Zielonych GAJA w Szczecinie, która bierze udział w realizacji międzynarodowego programu ochrony Bałtyku  (lista wykonawców projektu Baltic Green Belt), której członkowie zaliczają odory do najsilniejszych rodzajów negatywnego oddziaływania wielkoprzemysłowych ferm na środowisko.

Uczestnicy Konferencji z zainteresowaniem wysłuchali dwóch referatów na temat olfaktometrii (J. Kośmider i M. Friedrich; publikacje > wystąpienia na konferencjach). Jeszcze większe zainteresowanie wzbudziły warsztaty olfaktometryczne,  prowadzone przez M. Friedrich (olfaktometr dynamiczny) oraz studentki:

• Emilia Lipińska (Nasal Ranger  i terenowe skalowanie intensywności zapachu)

• Natalia Staszak (ekstrapolacyjna metoda oznaczania stężenia zapachowego)

• Karolina Glib i Marta Budkowska (selekcja kandydatów do zespołów olfaktometrycznych, metody stosowane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii).

Telewizyjną relację z wydarzenia przygotowuje pomerania.tv.pl.