Wczoraj, późnym wieczorem, wróciła z Kołobrzegu siedmioosobowa ekipa Pracowni – pracownicy i cztery studentki, należące do Koła Zapachowej Jakości Powietrza. Aktywnie uczestniczyliśmy – na zaproszenie Organizatorów - w konferencji nt. "Rolnictwo zrównoważone a wielkoprzemysłowa produkcja zwierzęca w kontekście przeciwdziałania eutrofizacji Morza Bałtyckiego" (ostateczny program). (format: jpg, rozmiar: 535 kB)
(format: jpg, rozmiar: 535 kB)Organizatorem Konferencji była Federacja Zielonych GAJA w Szczecinie, która bierze udział w realizacji międzynarodowego programu ochrony Bałtyku (lista wykonawców projektu Baltic Green Belt), której członkowie zaliczają odory do najsilniejszych rodzajów negatywnego oddziaływania wielkoprzemysłowych ferm na środowisko.
Uczestnicy Konferencji z zainteresowaniem wysłuchali dwóch referatów na temat olfaktometrii (J. Kośmider i M. Friedrich; publikacje > wystąpienia na konferencjach). Jeszcze większe zainteresowanie wzbudziły warsztaty olfaktometryczne, prowadzone przez M. Friedrich (olfaktometr dynamiczny) oraz studentki:
Emilia Lipińska (Nasal Ranger i terenowe skalowanie intensywności zapachu)
Natalia Staszak (ekstrapolacyjna metoda oznaczania stężenia zapachowego)
Karolina Glib i Marta Budkowska (selekcja kandydatów do zespołów olfaktometrycznych, metody stosowane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii).
Telewizyjną relację z wydarzenia przygotowuje pomerania.tv.pl.