W dniu 5 czerwca br ukazał się w Gazecie Wyborczej (strony Lokalne Szczecin nr 129, wydanie z dnia 05/06/2015, str. 8) tekst "rozmowy o zapachach", którą przeprowadził red. Tomasz Maciejewski z prof. Joanną Kośmider i dr inż. Małgorzatą Friedrich.
Pan redaktor szukał w naszej Pracowni Zapachowej Jakości Powietrza odpowiedzi na takie pytania, jak m.in.:
- Dlaczego tak różnie reagujemy na jeden zapach?
- Jak można „zmierzyć” zapach, skoro wszyscy czują inaczej?
- Jak określa się stopień uciążliwości zapachu?
Prof. Kośmider i dr Friedrich starały się znaleźć krótkie odpowiedzi na pytania obejmujące tak szeroki zakres zagadnień. Członkowie Koła Zapachowej Jakości Powietrza demonstrowali dziennikarzom pomiary z użyciem olfaktometru dynamicznego i z użyciem naszych olfaktometrów terenowych Nasal Ranger.
Tekst wywiadu, jest dostępny odpłatnie na stronie Archiwum Gazety Wyborczej.
Osobom poszukującym obszerniejszych odpowiedzi na drugie i trzecie z wymienionych pytań – bardzo aktualne w sytuacji, gdy Ministerstwo Środowiska zaprzestało prac nad „ustawą odorową” – proponujemy lekturę haseł Wikipedii (główny autor: Joanna Kośmider):
- Olfaktometria w inżynierii środowiska
- Dokładność pomiarów olfaktometrycznych
- Standardy zapachowej jakości powietrza
- Modelowanie dyspersji odorantów
Czytelnikom zainteresowanym innymi aspektami percepcji wrażeń zmysłowych, w tym węchowych, sugerujemy przejrzenie artykułów: Węch, Zapach, Kodowanie zapachu, Analiza sensoryczna, Testy psychofizyczne oraz innych, umieszczonych w portalu Węch i zapachy.