O znaczeniu problemu dezodoryzacji gazów świadczą liczne informacje o bardzo dużej zapachowej uciążliwości różnych instalacji i zakładów. Konieczne są regulacje prawne i urządzenia dezodoryzujące o kontrolowanej skuteczności.
O skali problemu często informuje prasa, radio i telewizja, np. TVN24 "Prosto z Polski" 2009:Rybi smród nie daje im żyć; GAZETA pomorska.pl z 14 08.2009, TWOJE TYCHY 2008: Kiedy odetchniemy? KOMAGRA jeszcze bez dopalacza; TVN24 2008: Kłopotliwe sąsiedztwo, Cuchnący problem Grabowa; KURIER Szczeciński, luty 2008: "Smrodem po mieście; Gazeta Pomorska, sierpień 2009: Czemu znowu śmierdzi w Świeciu?; trójmiasto.pl, sierpień 2009: Uciążliwy fetor nad Gdańskiem; Gazeta Lubuska, wrzesień 2009: W Lubiszynie protestują przeciwko fermie norek ...
"Cuchnący problem" Grabowa
Właściciele gospodarstw agroturystycznych w Grabowie na Kaszubach, którzy żyją z turystów, skarżą się, że ich klientów przegania potworny zapach z pobliskiej fermy świń. A wszystko dlatego, że gnojowica ze "świńskiego" gospodarstwa wylewana jest na pobliskie pola. Fetor, który się wydziela jest nie do zniesienia (Prosto z Polski, TVN24).
Smrodem po mieście
Wczoraj od rana w centrum Szczecina unosił się ciężki odór fekaliów. Smród zaniepokoił mieszkańców. Sprawa trafiła do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a ten uspokaja: „nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi ani dla środowiska".
Pierwsze sygnały o nieprzyjemnym zapachu docierały z prawobrzeża. Potem siarkowodór czuć było w Śródmieściu, gdzie fetor zatrzymał się najdłużej. ...
Skąd więc ów nieprzyjemny zapach? Nie udało się ustalić. Indagowane przez inspekcję ochrony środowiska Zakłady Chemiczne „Police" twierdzą, że w ostatnim czasie nie przetwarzały fosforytów. Natomiast szczecińska spółka „Fosfan" poinformowała, że produkcję zakończyła przed 3 dniami. Kolejny podejrzany to biogazownia z niemieckiego Penkun. Stamtąd informacji brak. ...
Fetor to wyziewy z kanalizacji? WIOŚ będzie starał się zlokalizować źródło smrodu tylko wówczas, gdy będzie się utrzymywał w Szczecinie przynajmniej przez kilka dni. A gdy je wskaże..., to sprawcy i tak nic nie zrobi.
- Unia Europejska nie ma dyrektywy odorowej, także polskie prawo nie przewiduje takiej normy. Za emisję nieprzyjemnych zapachów nie ma sankcji prawnych - przypomina W. Steinke.
Rybi smród nie daje im żyć
Ich życie to horror. Rybi fetor unoszący się z pobliskiego zakładu przetwórstwa ryb wręcz nie daje im żyć. Na pomoc przyszli urzędnicy i zlecili specjalną kontrolę. Ta jednak nic nie dała, gdyż brak jest przepisów, które określają, od którego momentu śmierdzi "za bardzo".- Tutaj wszystko śmierdzi: tapety, firany, ubrania - mówi pani Helena mieszkanka Jarużyna nieopodal Bydgoszczy, rozpylając we własnym mieszkaniu odświeżacz do powietrza. Wszystko za sprawą przetwórni ryb, która znajduje się w pobliżu. W tych zakładach rybie odpady są przerabiane na mączkę.
Niestety Resort Środowiska wciąż przesuwa terminy ustalenia tak zwanych "norm odorowych" (rozporządzenia do art. 222 POŚ lub "ustawy odorowej") , co sprawia, że dotychczas brakuje możliwości urzędowego zobowiązania przedsiębiorców do zapobiegania emisji i skutecznej dezodoryzacji emitowanych strumieni.
W wykładowej prezentacji Power Point (format: zip, rozmiar: 37 MB) "Wprowadzenie" wykorzystano filmowe ilustracje rodzaju i skali problemów występujących w otoczeniu kilku obiektów (z archiwum TVP3). Przedstawiono również przykłady prac badawczych Pracowni, wykonanych w warunkach rzeczywistych.. .
Aby pobrać komplet materiałów - kliknij w obrazek. Do obejrzenia prezentacji możesz użyć programu Microsoft PowerPoint, OpenOffice Impress lub Microsoft PowerPoint Viewer.
(format: zip, rozmiar: 37 MB)